11 paź 2011

Laminator


Aby zwiększyć trwałość zrobionych przez nas materiałów, możemy je zalaminować. Jeśli nie mamy laminatora, możemy laminować za pomocą żelazka.

Potrzebne będą:
- specjalne folie do laminowania
- papier do pieczenia
- żelazko z wyłączoną funkcją pary
- szmatka bawełniana lub ścierka

1. Wydruk lub zdjęcie wsadzamy do folii do laminacji.
2. Folię wsadzamy pomiędzy papier do pieczenia, tak aby całkowicie ją przykrył z góry i z dołu. Ja dawałam duży zapas papieru, za bardzo bałam się o żelazko ;)
3. Na to kładziemy szmatkę bawełnianą i laminujemy. Czasami laminowałam bez tej szmatki, ale było to przy starym żelazku. Na zdjęciu jest też bez szmatki.


Ja laminowałam na ręczniku na desce do prasowania na najmniejszej z możliwych temperatur i zaczynałam od zgrzanego brzegu folii, aby nie powstawały bąble. Powolutku przesuwałam żelazko i wychodziło super, idealnie proste i zgrzane. Ważne, aby wydruk był prosty, niepogięty, bo wtedy wychodzą bąble. Laminowałam od minuty do 4-5 minut w zależności co laminowałam. Efekt zawsze wychodził super. Tylko jak ma się dużo materiałów, to niestety trwa i trwa. Dlatego kupiłam laminator.

2 komentarze:

  1. że też na to nie wpadłam! a mi ten osprzęt niedawno odmówił posłuszeństwa i współpracy, a tu proszę, taki prosty sposób na zastąpienie leniwego laminatora. dzięki :)

    OdpowiedzUsuń